הצחוק יפה לבריאות PDF הדפסה דוא
הצחוק יפה לבריאות - 5.0 out of 5 based on 1 vote
דירוג משתמש: / 1
גרועהכי טוב 
מדע - מדעי התנהגות
השיעור נכתב על ידי : picjew   
שבת, 03 מרץ 2012 20:53

הצחוק יפה לבריאות!

 

שאלה מעניינת מעסיקה את מוחותיהם של חוקרים אוניברסיטאיים רבים, מדוע אנו צוחקים? הם שואלים וזוכים למלגות מחקר בסכומי עתק. לסבתא שלי, כך נדמה לי, היתה תשובה ברורה לשאלה המרתקת הנ"ל: "אם לא נצחק – נבכה" – היתה אומרת, ולצחוק כידוע משתלם יותר.

אינכם משוכנעים בכך? קראו את הכתבה הבאה!

 

החיוך הוא תכונה מולדת אצל בני אנוש. כולם מחייכים. תינוקות, עיוורים, חירשים, כל בני התרבות עוד בטרם למדו שפה כלשהי כולם יודעים לחייך. זוהי שפתו הראשונה של התינוק  - ועל כך תעדנה כל הדודות המחזיקות אותו ומגרגרות כלפיו באהבה בשעה שחיוך דבשי מרוח על פניו הקטנות וממהרות לדחוף אותו חזרה לידיה של אימו ברגע שמשתנה סבר פניו.
הצחוק הינו השפה הבינלאומית המקשרת בין כל בני המין האנושי. בשפת הצחוק והחיוך אנו יכולים בראשית ימנו לתקשר עם כל אחד, אולם אם הגיל והבגרות הולכים צליליה ומשתכחים מליבנו, וחבל.

לפני כארבע שנים הגיע אופנה חדשה אל מקומות עבודה גדולים בארה"ב - תרפיית צחוק שמה. מתכנסים עובדים לעת בוקר ומתחילים לצחוק יחד בעזרתו המצחיקה של מדריך צחוק מוסמך.
זה מתחיל בצחקוק מאולץ ומטופש משהו, עובר לצחוק מתנגן ומתגבר, אנשים מסתכלים אחד על השני, מה שהופך את העניין למצחיק עוד יותר.
"מטיפול" כזה יוצאים מחייכים מפה לאוזן למשך כל יום העבודה. העולם האפור-שחור מקבל צבעים ורודים יותר והחיים מתחילים לחייך אלינו.
הצחוק, לדעתם של מנהלי חברות הייעוץ העוסקות בתרפיית-צחוק, יכול לשפר את המוטיבציה, כי הוא משפר את מצב הרוח, וכך גורם לעובדים להאיר פנים ללקוחות, להיות פתוחים לרעיונות חדשים ולגלות מעורבות רבה יותר בעבודה.

מגוחך? מצחיק?

אל תתביישו לחייך – זה לא רק נעים – זה גם בריא!

קיים קשר בין מרכזים מוחיים שקשורים לחוויות לבין תנועות הפנים, והקשר הזה דו-סיטרי. כשמשהו מצחיק אותי או נותן לי תחושה של שחרור זה גורם לי לחייך, וכשאני מחייך, לחיוך עצמו יש השפעה מרגיעה על מערכת העצבים.

היום כבר יודעים שהצחוק אינו רק ביטוי למצב רוח טוב, או לגילוי של הנאה ושעשוע, אלא יש לו גם איכויות מרפאות. על פי מחקרים של חוקרים שבדיים, הצחוק מאפשר לגוף לספק תרופות משלו. תכנית לריפוי באמצעות הומור יכולה לשפר את איכות חייהם של חולים כרוניים, והצחוק הוא בעל השפעה מיידית של הקלה בסימפטומים עבורם.
איך זה קורה? מבחינה ביוכימית, המוח האנושי יכול לייצר הפרשות עם מולקולות דמויות מורפיום - האנדורפינים. לצחוק יש חלק בשחרור האנדורפינים, אשר להם השפעה מקלה על כאבים. חוקרים רבים במקומות שונים בעולם עוסקים בהשפעת הצחוק על הגוף האנושי, וציינו עד כה מגוון רחב של שינויים לטובה, החל מנשימה תקינה יותר וכלה בעלייה בנוגדנים הנלחמים במחלות.
כך לדוגמא התגלה כי בבחינת רמות הסוכר בדם לאחרי ארוחה היו רמות הסוכר של אנשים שצחקו במשך ארבעים דקות לאחר הסעודה היתה רמת סוכר נמוכה יותר מאשר כשהם ראו הרצאה משעממת. התוצאות היו דומות לסוכרתיים ולבריאים.
ואם אתם אינכם מסתפקים בירידה ברמת הסוכר – אתם יכולים ליהנות מתוצאתו של מחקר נוסף: צחוק מפיק חומרים כימיים המשחררים את כלי הדם ומפחיתים ע"י כך את הסכנה להתקף לב! במחקר השתתפו 150 חולי לב וכן 150 אנשים בריאים כקבוצת ביקורת. חברי שתי הקבוצות נשאלו לגבי המקום שהומור תופש בחייהם והסתבר שבקרב קבוצת הבריאים נמצאו בעלי חוש הומור מפותח יותר. והעובדה הזו לצד העובדה המפורסמת, שהוכחה מדעית – אך איש לא נזקק לראותה מודפסת בעיתון - האומרת כי רגשות של כעס וזעם גורמים להגברת ייצורו של חומר כימי הגורם להתכווצות כלי הדם, כתוצאה מכך נגרמת עלייה בלחץ הדם ולליקויים בלב אמורה לדחוק בכל אדם החושש לליבו להתחיל לצחוק. אם לא נצחק – נבכה, אמרה סבתא.

 

 

מעבר לתועלת הגופנית, יש לצחוק ולהומור תועלת רבה מבחינה נפשית. ההומור מקנה נקודת מבט חדשה לגבי מקומו של היחיד בחברה, ועוזר לאדם להתעמת עם בעיות אישיות בצורה רגועה ויצירתית. הצחוק מגביר גם את היצירתיות ואת גמישות המחשבה.

הצחוק מועיל גם בהפחתת רגשות אי נוחות פיזיים, כמו במהלך בדיקת לחץ דם. מחקר אחד מצא כי מי שצפו בקלטת קומית במהלך בדיקה כואבת, היו בעלי כושר הסיבולת הגבוה ביותר. כך הגיעו החוקרים למסקנה שהומור יכול לעזור בהקלה על כאב זריקה או לאחר ניתוח.
הפתעה היא מרכיב חשוב בהומור, וזו דרכו של המוח להתמודד עם היוצא דופן. אם תינוקות צוחקים מתנועות או מהבעות פתאומיות, אנשים מבוגרים יצחקו ממשחקי מילים מתוחכמים, או מפירוש מפתיע שניתן לעובדות מוכרות.

 

לדעת להשתמש בהומור משמעו לראות את הסיטואציות אותן רואים כולם מזווית אחרת שונה ומקורית שיש בה היגיון פנימי משל עצמה.

אבל גם אם אינכם נמנים על אלו שקיבלו במתנה את הכישרון לספר בדיחה טובה הרי שגם היכולת להרוס אותה הינה כישרון בפני עצמו.

 

 

 

חצי חיוך

 

שיטפון נורא פקד את כפרו של הרשל'ה וזה טיפס ועלה יחד עם כל בני ביתו אל הגג  בתקווה להנצל מן הזרם.

שט לידם שכן, מצוייד בסירה, וקרא לעומתו: "שמעתי,  הרשל'ה, כי הפרה שלך טבעה בשיטפון".

"לא נורא" – השיב הרשל'ה, "הקרפיונים יודעים לשחות".

"הפרדס שלך הושחת ונשטף" – הוסיף השכן לקונן.

"לא נורא" – ניחמו הרשל'ה, "בלאו הכי אומרים המומחים כי היבול לא יצליח השנה..."

"והמים כבר הגיעו עד לחלונות ביתך" – נאנח השכן בהשתתפות.

"אין בכך דבר" – אמר הרשל'ה, "מזמן רצתה זוגתי שתחיה לשטוף את השמשות".

 

 

 

נוסע אדיב: הרשה נא לי, אדוני, להניח את החבילה במדף העליון, האנשים העולים לאוטובוס נתקלים בה ללא הרף.

נוסע: השאר את החבילה במקומה, אם לא יתקלו בה אנשים אשכח מקיומה ואשאיר אותה כאן כשארד מן האוטובוס.

 

 

שאלו עני אחד מחוסר בית: האם תרצה לגור בארמון גדול ובו מאה חדרים מלאים בכל טוב?

"חס וחלילה" – זעק העני, "מהיכן אשיג כסף לכל כך הרבה מזוזות?

מאגר תמונות יהודיות picjewעוד בנושא
מאמרים קשורים
צרכנות כללי
מוצרים לטיפוח העור מהווים חלק בלתי נפרד מהגרדרובה שלהנשים ותתפלאו לשמוע גם של הגברים, כל אחת רוצה להראות חלקה וצעירה נטולתקמטים,...
מדעי הרוח
    ישנם ימים נפלאים מלאי קסם ושמחה אחד מהם הוא יום הולדת, הזדמנות מיוחדת של פעם בשנה לעשות פסק זמן, להנציח את היום הזה ולכבד את כלת  או...
חיות בית
בהיותכם בעלי חיות מחמד, בין אם מדובר בכלבים או בחתולים, אתם האחראיים עליהם. אתם המבוגר האחראי שהן יהיו בריאות, שבעות ושמחות. מרכיב מרכזי...
אחר
מאת חורימבה זה ידוע כי שוק המסעדות בישראל שרוי במצוקה קשה אך טרנד מסעדות הבריאות פחות סובל מן המצוקה בתחום. התובנה הבריאותית חלחלה היטב...
כלבים
מאת ספץ תארו לעצמכם איך השיניים שלכם היו נראות אם לא הייתם מצחצחים אותן לעולם? ואיזה הבל פה היה לכם שאנשים היו צריכים לשים מסכת אב"כ כדי...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
תחביבים כללי
צבע לסירה מדריך צביעה לכלי שיט דנבר צבעים מדריך צביעה לכלי שיט מדריך זה נועד לצביעת אוניות, ספינות, ספינות דיג, סירות, דוברות, יאכטות,...
עיצוב הבית
צבעים ברמה שהקיר לא הכיר צבעים ברמה שהקיר לא הכיר אם אתה צבעי קירות מקצועי, חשוב לך לתת עבודה איכותית במהירות וביעילות תוך כמה שפחות...
ריצוף
מפרט ביצוע ציפוי גמיש נגד החלקה לרצפת בטון מצופה PVC המפרט בן 3 עמודים. עודכן ביום 24 ליוני  2020...
אדריכלות
בידוד תרמי טרמוסיל 200 חיסכון באנרגיה בבנייה ירוקה חיסכון באנרגיה במבנה החוליה החסרה בבנייה ירוקה – צבע מבודד תרמי – טרמוסיל 200. בידוד...
אחר נדל\"ן ושיפוצים
סילר לאבן בטון שיש עץ לרצפות קירות שבילים דלפקים חברת דנבר צבעים וציפויים ישראל בע"מ מייצרת ומשווקת בליווי ייעוץ טכני והדרכה, מגוון רחב...
 

risom

התחברות לאתר


התחבר באמצעות:

STU2

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים