מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: סוג חדש של תאי גזע פלוריפוטנטיים - 'ערכת תיקון' אישית PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
השיעור נכתב על ידי : מיקי שחם   
ראשון, 15 יוני 2014 10:08

מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: סוג חדש של תאי גזע פלוריפוטנטיים - 'ערכת תיקון' אישית

גופני אנדוגנים פלוריפוטנטיים (EPS), שיכולים להצמיח נגזרי רקמות רבים, כוללים לבלב, עצם, מעי, שד ותאי סחוס.

חוקרים מאוניברסיטת קליפורניה גילו כי תאים נדירים מסוימים המופקים מרקמת שד של מבוגרים יכולים להפוך לסוגים שונים של תאים - גילוי שיכול להיות לו פוטנציאל חשוב עבור הרפואה הרגנרטיבית.

"כמו בתאי גזע עובריים אנושיים, התאים שנמצאו הם פלוריפוטנטיים - מסוגלים להפוך לרוב סוגי התאים" אמרו המחברים.

המדענים גילו שכאשר התאים הוכנסו לעכברים, או בתרבית תאים, הם יכולים לייצר סוגי תאים רבים, כולל לב, מעי, מוח, לבלב ואפילו סחוס.

הממצא משמעותי, אמרו המחברים, כי מדענים האמינו בעבר שתאים פלוריפוטנטיים לא קיימים בגוף לאחר השלב העוברי של ההתפתחות האנושית.

אמנם שימוש טיפולי של התאים עדיין לא נקבע, הם עשויים ליצור רקמה חדשה - "ערכת תיקון"- לרפא את הפצעים או לשחזר איברים פגומים או חסרים. הם גם יכולים לשמש כמשאב ללמוד כיצד תאים להפוך לפלוריפוטנטיים, וכיצד הם מתקנים ומחליפים את עצמם.

"היכולת של תאים מגוף מבוגר לעשות נגזרי רקמות רבים כל כך הייתה בלתי צפויה לחלוטין", אמר המחבר ראשי תיאה ד טלסטי, פרופסור לפתולוגיה. "כשראינו שהם יכולים להפוך לסחוס, עצם, מעיים, מוח, תאי לבלב - ואפילו רקמת לב - היינו נרגשים וסקרנים"

הוסבר על ידי מיקי שחם, כי עשרות רבות של מחלות וטיפולים באמצעות תאי גזע מדם טבורי נחקרות באלפי ניסויים קליניים רשמיים ברפואת חידוש האיברים. בשל היות תאי גזע שמקורם בדם טבורי בעלי יכולת התמיינות לכ 250 סוגי תאי הגוף השונים, הם משרתים גם השתלות רפואת חידוש האיברים דוגמת הטיפול באוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, פרקינסון, פגיעות נוירולוגיות, ראיה, שמיעה, לב, סוכרת וכיוב'.

המחקר פורסם במהדורה המקוונת של The Proceedings של האקדמיה הלאומית למדעים (PNAS).

בשנה שעברה, שיניה יאמאנאקה, חוקר בכיר במכון גלדסטון המזוהה עם אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ופרופסור לאנטומיה, זכו בפרס נובל לרפואה על הגילוי של דרך לתכנת מחדש תאי עור אנושיים רגילים לתוך תאים שיכולים לשמש כדי להבין טוב יותר וטיפול במספר המחלות בבני אדם.

פרויקטים אחרים בקליפורניה בסן פרנסיסקו כוללים עבודה על ידי אלן סבאום, לשנות תאי גזע לטיפול בכאב ולבנות מחדש את מערכת עצבים שנפגעה.

"למרות שהתאים שהתגלו חולקים כמה מאפיינים של תאי גזע עובריים, הם מופיעים להיות ייחודיים לעצמם, אמר טלסטי. הם בני תמותה ויציבים מבחינה גנטית – מאפיינים של תרופות לסרטן, שיכול להביא תועלת אם התאים שישמשו לרפואה רגנרטיבית," היא הסבירה.

לעומת זאת, תאי גזע עובריים אנושיים, כמו גם תאים מהונדסים מושרים פלוריפוטנטיים המכונים תאי iPS, הם בני אלמוות ולא יציבים מבחינה גנטית.

בנוסף, התאים יכולים לגדול למספר סופי נרחב לפני שהם מפסיקים לגדול. תא אחד יכול לגדול לכמעט 60 הכפלות, מתן מספיק תאים כדי לסייע בתהליך ההחלמה של רקמות פגועות או חולות.

המדענים מחפשים תאים נדירים באיברים אחרים בגוף. הם משערים כי "ערכות תיקון אוניברסליות "אלה פזורות בכל הגוף של גברים ונשים מבוגרים.

התאים המיוחדים התגלו ובודדו מרקמת שד בריאה מהנשים בגילים וקבוצות אתניות שונות שעוברות הפחתות שד. כל הרקמות בשימוש במחקר היו נטולות מחלה או זיהום, אומרים המחברים.

רקמת השד במחקר הופרדה לתאים בודדים וסמנים ספציפיים שימשו כדי למשוך החוצה את האוכלוסייה נדירה של תאים.

התאים יכולים להתפתח לכל אחד משלוש שכבות נבט: האנדודרם (כגון הלבלב ומערכת עיכול), המזודרם (עצם, שריר לב, כלי דם), או (מערכת עצבים רקמות שד) - האאקטודרם.

"התאים שאנו מתארים כאן קיימים בגוף נטול מחויבת," המחברים כתבו. "יחד, מחקרים אלה מספקים ראיות מורפולוגיות, מולקולריות ופונקציונליות של פלסטיות שושלת היוחסין של תאים אלה לעשות עצמות, שומן או לב."

"מחקרים עתידיים יספרו לנו אם אנחנו מאבדים את הגישה לתאים אלה ככל שאנו מתבגרים, אם הם נמצאים בכל הרקמות, ואם הם יכולים לשמש להצלת רקמות חולות," אמר טלסטי.

"התצפית כי לתאים נדירים בגוף אדם מבוגר יש את היכולת להתמיין לסוגי רקמות רבים תחת רמזים פיסיולוגיים שונים, תקל על אזור מרתק של מחקר בפיסיולוגיה והפוטנציאל הטיפולי של תאים אלה," אמר המחבר הראשי סודוטה רוי, דוקטורנט לפתולוגיה.

"זה מראה מיקרוגליה חשובה מאוד במוח המתפתח," אומר הנוירולוג ג'וזף מתיו אנטוני מאוניברסיטת טורונטו, שלא היה מעורב במחקר.

מדענים יודעים כבר זמן רב כי במוחות בוגרים, ציד מיקרוגליה לתאים פצועים, כמו גם גורמי מחלה. "הם כניגוב כל תאים המתים והגוססים", אומר אנטוני.

ושאוכלי הנבלות מאתרים פורץ מסוכן, הם מתנפלים. "החבר'ה האלה הם בלתי נלאים", אומר מחבר שותף סטיבן נוקטור. "הם מחפשים להשמיד חיידקים - זה באמת די מדהים".

מיקרוגליה גם אורב במוח העוברי, אבל תפקידם של תאי מערכת החיסון פחות מובן.

מחקרים קודמים מצאו מיקרוגליה ליד תאי גזע עצביים - מפעלים זעירים ששואבים תאי עצב חדשים. כאשר צוות של נוקטור בדק פרוסות של מוח אנושי, הוא נדהם עד כמה רבים תאי המיקרוגליה שהצטופפו סביב תאי הגזע ואיך שיתוף הפעולה ההדוק בין שני סוגי התאים.

בניסוי נפרד, צוות של נוקטור הביט במיקרוגליה המוכתמים ותאי גזע עצביים בפרוסות דקות של מוח קוף עוברי. גם כאן, הצוות ראה את הראיות של חגי מיקרוגליה.

"למרות שתא מיקרוגליה הוא לא הרבה יותר גדול מהתא שהיא אוכלת, הקרום החיצוני של תא החיסון יכול להתרחב כדי להכיל את הארוחה שלו," אומר נוקטור. "זה כמו פינוי מקום לארוחת חג ההודיה."

צוות של נוקטור השתמש בכימיקלים שמתניעים או סותמים את תיאבון של מיקרוגליה. ההתעסקות עם הפעילות של התאים החיסוניים שינתה את מספר תאי הגזע העצביים של עכברים, הם גילו. כאשר הצוות השתמש בתרופות כדי לנגב מיקרוגליה ממוח חולדה עוברי, תאי הגזע העצביים בבעלי החיים אלה גדלו באין מפריע.

בעתיד נוקטור מתכנן לבחון ארכיטקטורת המוח של החולדות אלה, כדי להבין אם הסרת מיקרוגליה משפיעה על התפתחות נוירולוגית לטווח ארוך.

"המחקר הזה הולך להיות עזרה גדולה בתחום", אומר נוירולוג גוון מאוניברסיטת וושינגטון בסיאטל. התוצאות מראות בבירור כי תאי גזע עצביים המתגוררים יעד עם תאי מיקרוגליה," היא אומרת, "למרות שתפקידם בהפרעות התפתחותיות עדיין לא ברור."

מיקי שחם פיתח את שתי טכנולוגיות ומכשירי הסיטוג'ן- הטכנולוגיות הראשונות בעולם באמצעותן ניתן לאסוף מספר תאי גזע מדם טבורי הגבוה משמעותית (ב- 33% וב- 81%, בהתאם למכשיר).עוד מכותב זה
עוד מאמרים מכותב זה
בריאות ורפואה כללי
מיקי שחם - חידושי ומחקרי תאי גזע: בקרה של ביטוי גנים בזמן התפתחות דרוזופילה. במחזור החיים של כל בעלי החיים, המעבר מתא ביצה לעובר הוא צומת...
בריאות ורפואה כללי
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: שיטה לשימוש בתא גזע לריפוי עיוורון גיל. ניוון מקולרי (AMD) הקשור לגיל הוא הגורם השכיח ביותר לעיוורון....
בריאות ורפואה כללי
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: פס ייצור תאי גזע עובריים בטכניקת הדפסת תלת-ממד טכנולוגיית הדפסת תלת מימד מבטיחה לחולל מהפכה גם...
בריאות ורפואה כללי
מיקי שחם מביא חידושי ומחקרי תאי גזע: צעד לקראת ריפוי מחלות מערכת העצבים המרכזית למרות ההתקדמות בהבנת המנגנונים של פגיעה עצבית, פתרונות...
בריאות ורפואה כללי
מיקי שחם מביא בהודעה לעיתונות חידושי ומחקרי תאי גזע: אנזים מסייע לתאי הסרטן להימנע מחוסר יציבות לתאים סרטניים תושייה והרבה טריקים...
עוד בנושא
מאמרים קשורים
כללי1
  בריאותם ובטיחותם של התושבים במוסד סיעודי הם תמיד בראש סדר העדיפויות של מנהליו. אבטחה צריכה להיות מוקד לא רק חיצונית, אלא גם בתוך המתקן....
ארועים - ארגון ארועים
כלים חד פעמיים לאירועים – מדוע משתלם להשתמש בהם כשאנחנו מעוניינים לארגן אירוע, בין אם זה פרטי או מכל סוג אחר, וכן, בין אם זה אירוע בבית,...
אף אוזן גרון
מבנה הסינוסים – איך הסינוסים שלנו בנויים אחד המבנים המורכבים ביותר של גוף האדם, מצוי דווקא באיבר שהוא יחסית קטן ופשוט. האף. על פניו, הוא...
כללי1
  דרושים עובדים לעבודה קלה מהבית בכתיבה והזנת תוכן, לפניות אפשר לשלוח לי הודעת וואצפ 058-7338281 ראובן   דרושים...
דיני עבודה
של מי האחריות? - משולש הברמודה של דיני העבודה מאת :    רואה חשבון אמיר הייטנר ורואה חשבון ועו"ד תופיק מזאוי התבנית של העסקת עובדים...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
כללי1
  בריאותם ובטיחותם של התושבים במוסד סיעודי הם תמיד בראש סדר העדיפויות של מנהליו. אבטחה צריכה להיות מוקד לא רק חיצונית, אלא גם בתוך המתקן....
כללי1
  לא משנה מה העסק שלך, האבטחה היא תמיד בראש סדר העדיפויות. חשוב להגן על רכושכם מפני סיכוני פריצה. בקרת גישה כמה אמצעי זהירות שתנקוט תלוי...
כללי1
  האם המנעול שלך פגום או שננעלת  כשהמפתחות בבית או ברכב שלך? אלה כמה מהדברים הנפוצים שקורים בחיי היום יום שלנו שזקוקים לפתרונות וזקוקים...
עסקים כללי
החלפת מנעול היא פעולה המתבצעת כתוצאה ממספר אופציות: במקרה של פריצה שהשחיתה את המנעול, מתוך רצון לשדרג את רמת האבטחה הקיימת בדלת, וכן...
עסקים כללי
נתחיל בהקדמה קטנה החוברות המובילות היום הם מולטילוק ורב בריח למעשה בכל בית היום יש צילינדר של אחד משני החברות האלו צילינדר אפשר להגיד...
 

risom

התחברות לאתר


התחבר באמצעות:

נוירולוגיה - ד"ר רון דבי נוירולוג מומחה למחלות שרירים ועצבים
מידע בסיסי על מחלות מערכת העצבים ההיקפית והשרירים - המחלות הנוירומוסקולריות, מאמרים ומידע עדכני מאת דר רון דבי, מומחה למחלות שרירים ועצבים.
http://www.neurology.co.il/

הסרת משקפיים משקפיים באמצאות לייזר
פורטל מידע על תהליך הסרת משקפיים בלייזר
http://www.lasikinfo.co.il


הסרת משקפיים בלייזר
מידע שימושי על הסרת משקפיים
http://www.lasiktec.com/


קישור הגדלת חזה

הגדלת חזה
ד"ר יורם וולף - מרפאת אסתטיקה.
טיפולים וניתוחים אסתטיים.

STU2

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים