תרבות וכלכלת יפן PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
חברה ומדינה - מדינות בעולם
השיעור נכתב על ידי : מנהל האתר   
שני, 22 ספטמבר 2008 12:16
יפן היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב. יש פער גדול בין יפן ובין ארה"ב אולם יפן עדיין נמצאת במקום השני. קיים גם פער בין יפן ובין מדינות במקום השני והשלישי.
"הנס הכלכלי היפני"- הביטויים לכך שיפן נהרסה במלחמה כמעט עד היסוד, ויפן שוקמה במהירות גדולה. מה שאנו מכנים מלחמת העולם השנייה, היפנים מכנים את המלחמה הזו "מלחמת האוקיינוס הגדולה". השיקום של יפן בא לידי ביטוי באחוזי צמיחה גבוהים של התל"ג. יפן עשתה את זה בתקציבים מאוזנים.

מבחינה אקדמית- החשיבות של יפן הוא בכך שיפן הוא מקרה חשוב בחקר מדעי החברה. יפן יכולה להיות מנוף באיזו מידה אפשר לאמת, להפריך או לאשש את התיאוריות השונות. האם אפשר ללמוד מהיפנים ולהכליל למקומות אחרים.
בהיבט הכלכלי- יפן היא הכלכלה השנייה בגודלה בעולם אחרי ארה"ב. יש פער גדול בין יפן ובין ארה"ב אולם יפן עדיין נמצאת במקום השני. קיים גם פער בין יפן ובין מדינות במקום השני והשלישי.


"הנס הכלכלי היפני"- הביטויים לכך שיפן נהרסה במלחמה כמעט עד היסוד, ויפן שוקמה במהירות גדולה. מה שאנו מכנים מלחמת העולם השנייה, היפנים מכנים את המלחמה הזו "מלחמת האוקיינוס הגדולה". השיקום של יפן בא לידי ביטוי באחוזי צמיחה גבוהים של התל"ג. יפן עשתה את זה בתקציבים מאוזנים.
בהיבט חברתי- הרבה פעמים אנו מוצאים כי אחוזי צמיחה גבוהים יוצרים פערים חברתיים גדולים. ביפן היתה יציבות חברתית והפערים החברתיים הצטמצמו.
יפן הצליחה לשמור על יציבות פוליטית וכלכלית. זה לא אומר שלא היו הפגנות וסכסוכים, אולם כולם יושבו בדרכי שלום.
משברי הנפט שקרו בעולם ופגעו במדינות רבות, יפן הצליחה להתמודד עם המשברים הללו טוב יותר מכל המדינות המתועשות האחרות. יפן הפכה להיות תורמת מרכזית למדינות מתפתחות. היתה תקופה ויפן עמדה במקום הראשון במדינות התורמות למדינות מתפתחות. יפן גם הפכה להיות המדינה המלוות כספים הגדולה בעולם ואין בה כמעט צורך בחברות כוח אדם.
לא עבר זמן וטוקיו הפכה להיות מרכז מסחר עולמי מול ניו יורק
יפן התחילה תהליך של תיעוש כמדינה המייבאת ידע טכנולוגי, הגדולה שלהם היא היכולת שלהם להעתיק יכולות וטכנולוגיות. יפן לא רק מייבאת אלא גם מפתחת בעצמה ומייצאת טכנולוגיות וידע גם לארה"ב.
מבחינה כלכלית יפן היתה הקטר של ההתפתחות הכלכלית באסיה. המעורבות הכלכלית באסיה המריצה את הכלכלות האחרות. היום סין הופכת להיות בית החרושת של העולם אולם במשותף עם יפן. כלומר עדיין יפן משחקת תפקיד חשוב בכלכלה האסיאתית.
"הבועה הכלכלית"- מ-1987-1990- נראה היה כי יפן המציאה כלכלה חדשה. נראה היה כי לא היה גבול ליכולת הכלכלית היפנית.
 

 • נסיקה של מחירי המניות ביפן
   
 • נסיקה במחירי הקרקעות ביפן
כתוצאה משני אלו הצמיחה המשיכה בקצב מהיר. ב-90 התברר כי זו היתה בועה, לא היו בסיסים כלכליים לכך והבועה התנפצה. הצמיחה ירדה, מחירי המניות נפלו, מחירי הקרקעות ירדו וכו'.
העשור הזה של שנות ה-90 נקרא "העשור האבוד". יפן יצאה מהמשבר הזה אם כי יש בעיות גם כאן. יפן נמצאת בבום חדש שקשור בעלייה הכלכלית של סין.

כיצד זרים ראו את התופעות הללו?

 • התייחסו אל זה כאל איום. יפן מאיימת על הכלכלות של מדינות אחרות. כי מחסלת את תעשיית הטלוויזיות בארה"ב וכדומה. זה איום שצריך להתמודד עימו. זה גרם מתחים בין יפן לארה"ב ולאחר מכן בין יפן למדינות אירופה.

   
 • צריך להתייחס ליפן כמודל שצריך ללמוד ממנו. מי שלקח את הדברים ברצינות היו מספר מדינות ממזרח אסיה. הם לא העתיקו אולם הם ייבאו צורות של מבנים ארגוניים וכדומה וזה עזר להן הרבה.
כאשר נודע כי הבועה הכלכלית התנפצה, והעשור הפך להיות אבוד. יפן לא היתה יותר איום אלא מודל של מה לא צריך לעשות ומה כן צריך לעשות בתנאים מסוימים.

דיפלומטיה:
במשך שנים רבות, בעיקר בתקופה שלאחר המלחמה, אפשר היה להתייחס אל יפן כאל ענק כלכלי שהוא גם גמד דיפלומטי. היפנים גזרו על עצמם שתיקה ופרופיל נמוך בזירה בינ"ל. המטרה שלהם היתה לשקם את הכלכלה שלהם ולתפוס מקום מרכזי בזירה הבינ"ל. להחזיר להם את היוקרה הבינ"ל שהיתה לה, והיתה לה יוקרה כזו.
הדיפלומטיה היפנית היא צמודה לעקרונות האו"ם. יפן חברה באו"ם מ-1956. הבסיס החשוב ביותר שהיה ונשאר בדיפלומטיה היפנית הוא היחסים ההדוקים עם ארה"ב.
דבר נוסף שהנחה את הדיפלומטיה היפנית בתקופה הראשונה- יחסים דו צדדיים ופחות פעולה נמרצת במסגרות של ארגונים בינ"ל כמו גם השכרת רכב. בשנים האחרונות אנו רואים פעילות נמרצת במסגרות רב לאומיות. אנו גם מוצאים כי יפן ממלאת תפקיד חשוב בפורומים רב לאומיים במזרח אסיה.
באשר ליפן והמזה"ת ובין יפן וישראל- היחסים עברו עליות וירידות אולם אפשר לומר שהיחס של יפן למזה"ת הינו נגזרת של היחסים שלה עם ארה"ב והמקורות שלה של הנפט מהמדינות הערביות במזה"ת. יפן מנסה למלא תפקיד חשוב ועצמאי במיוחד בניסיונות לסייע לישראל ולפלסטינאים להגיע להסכמים. זו החלטה אסטרטגית בדיפלומטיה ביפנית.

ההיבט הביטחוני:
הכוונה למעורבות הביטחונית של יפן מעבר לגבולות יפן. בתחום הביטחון, יפן לא היתה מעורבת במלחמה מעשית מאז המלחמה. עד לפני מספר שנים כוחות יפנים לא עזבו את יפן באופן מעשי.

 • באופן מעשי נכפתה על יפן חוקה חדשה. סעיף 9 (נקרא גם סעיף השלום) בחוקה אומר- יפן מוותרת על הזכות לקדם אינטרסים בינ"ל באמצעות פעולות אלימות. יפן לא תפתח אמצעי לחימה כלשהם.

   
 • המטרייה הביטחונית של ארה"ב- הסכם הגנה אמריקאי גם קונבנציונאלי וגרעיני עם יפן. מה שחשוב הוא שההבטחה הזו אמינה (כמו גם jammer טוב) .

   
 • אמנם ארה"ב כפתה את סעיף 9 על יפן אולם הציבור היפני קיבל את החוקה בזרועות פתוחות ושומר עליה. רק בשנים האחרונות מדברים על ביצוע שינויים בחוקה. מ-45 ועד היום לא בוצע כל שינוי בחוקה.

   
 • הדוקטרינה היפנית היתה הגנה על הבית מתוך הבית. היה ומישהו היה מתפתה לתקוף את יפן, יפן תטריד את אותו כוח עד אשר ארה"ב תגיע להגן עליה.
   

             הדוקטרינה השתנתה מ-1990 כאשר ההגנה על הבית היא גם מחוץ לבית לגבי כוחות    
             מאיימים.

 • ליפן אין נשק גרעיני למרות שיש לה יכולת לייצר נשק כלכלי בעצמה. יש לה יכולת כלכלית וידע טכנולוגי ויש לה גם פלוטוניום. ליפן אין נשק גרעיני והממשלה היפנית קבעה 3 עקרונות:
v     יפן לא תייצר נשק גרעיני
v     יפן לא תחזיק נשק גרעיני
v     יפן לא תאפשר להכניס לתוכה נשק גרעיני

 • מועצת הביטחון- יפן היא תורמת מספר 2 לתקציב של האו"ם אולם יפן אינה חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם. מ-56 עד היום יפן לא היתה חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם. יפן היא 29 פעמים ממלאת תפקיד של ראש מועצת הביטחון.
   


עוד מכותב זה
עוד מאמרים מכותב זה
מדעי החיים
חוש השמיעה ממלא תפקידים חשובים רבים בחיי היומיום, כולל תפקיד מרכזי בתקשורת המילולית האנושית. גלי הקול מותמרים לאות עצבי באמצעות תאי שערה...
מדעי החיים
מערכת העצבים המרכזית כוללת את מוח הגולגולת ואת מוח השדרה (אשר ידוע גם כחוט השדרה). הם מוגנים על-ידי שכבת עצם: המוח מכוסה בעצמות הגולגולת,...
מדעי החיים
המקור של המחלה הוא מייד מתבטא של פעילות ישירה של המוח שהיא לא על רקע מטבולי, יש אחוז מהאוכלוסייה שיש להם את ההתפרצויות הללו. יש לנו ירי...
מדעי החיים
חוש הריח הוא חוש כימי. הוא עוזר לנו, בין השאר, לזהות מזונות ולהימנע ממאכלים מקולקלים שאינם ראויים לאכילה. במיני יצורים רבים הוא מסייע...
מדעי החיים
ראשית המחקר על ה - LTM הוא ב - 1885. היה זה אבינגהוז היקר (האיש בעל ההברות חסרות המשמעות) שהמציא שיטות שאפשרו לחקור את הזכרון. אבינגהוז בנה...
עוד בנושא
מאמרים קשורים
מימון וכספים
עמותות רבות מעסיקות אדם אחד עליו מופקד התחום של פיתוח משאבים, והוא מרכז אצלו את כל הידע והקשרים הרלוונטיים. בשיטת עבודה כזו, כל העבודה...
כללי1
אל תחמיצו להכיר את תרבות תאילנד תאילנד כיום הינה יעד מועדף על כלל המטיילים הישראליים. בתאילנד ישנו שילוב מדהים בין חופים זהובים ומפנקים...
על אימון אישי
  מה שחשוב...לארגון   על תרבות ארגונית, חזון וערכים משותפים                               (*) אבישי לנדאו )2012(...
הטסת טיסנים
תרבות חובבי התעופה והטיסנים בישראל קפצה כמה וכמה מדרגות בשנים האחרונות תוך כניסתם של דגמיטיסניםמובילים לחיינו ועלייה במודעות...
תיירות בחול
טיול לתאילנד יאפשר לכם לבלות בקניוניםמתקדמים אך גם בשוק צף עתיק, בארמונות יוקרתיים אך גם בעוני ופשטות, במוזיאוניםנחשבים אך גם במועדוני...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
תחביבים כללי
צבע לסירה מדריך צביעה לכלי שיט דנבר צבעים מדריך צביעה לכלי שיט מדריך זה נועד לצביעת אוניות, ספינות, ספינות דיג, סירות, דוברות, יאכטות,...
עיצוב הבית
צבעים ברמה שהקיר לא הכיר צבעים ברמה שהקיר לא הכיר אם אתה צבעי קירות מקצועי, חשוב לך לתת עבודה איכותית במהירות וביעילות תוך כמה שפחות...
ריצוף
מפרט ביצוע ציפוי גמיש נגד החלקה לרצפת בטון מצופה PVC המפרט בן 3 עמודים. עודכן ביום 24 ליוני  2020...
אדריכלות
בידוד תרמי טרמוסיל 200 חיסכון באנרגיה בבנייה ירוקה חיסכון באנרגיה במבנה החוליה החסרה בבנייה ירוקה – צבע מבודד תרמי – טרמוסיל 200. בידוד...
אחר נדל\"ן ושיפוצים
סילר לאבן בטון שיש עץ לרצפות קירות שבילים דלפקים חברת דנבר צבעים וציפויים ישראל בע"מ מייצרת ומשווקת בליווי ייעוץ טכני והדרכה, מגוון רחב...
 

risom

התחברות לאתר


התחבר באמצעות:

STU2

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים