כמה זה עולה לנו - מקום העבודה מול הבית PDF הדפסה דוא
דירוג משתמש: / 0
גרועהכי טוב 
בית משפחה וריהוט - זוגיות
השיעור נכתב על ידי : אפרתה בנור   
שלישי, 16 פברואר 2021 11:30


5S - מודל יפני להתנהלות ארגונית מיטיבה והקשר שלו לניהול חיי משפחהנולדנו, גדלנו, התבגרנו והגענו לגיל בו אנו עומדים בזכות עצמנו. יש לנו עבודה, אנחנו גרים בדירה / בית בנפרד מההורים. עומדים על דעתנו בכל המובנים.
הכרנו בן / בת זוג, החלטנו לאחד את חיינו ולצמוח יחד כזוג וכמשפחה.
הולדנו ילדים ומצאנו עצמנו, עם רבים שכמותנו נעים באוטוסטרדה המאיימת והשבירה של החיים.
מחוייבים להיות ערניים, להביט במראה ולדעת היטב מה קורה סביבנו. על עצמנו אנחנו סומכים, אבל אין לנו מושג מי אלו האחרים שנמצאים אף הם על אותה האוטוסטרדה וחוסר תשומת לב קטנה, עלולה לפגוע בתכניות שלנו.
רמת המתח שאנו מצויים בה, גבוהה מאי פעם.

בתוך הטרפת, מצאנו עבודה טובה. שאנחנו אוהבים ונהנים ממנה. אנחנו מבלים בה שעות רבות. לעתים לוקחים אותה הביתה – וגם בבית, דואגים שלא יטרידו אותנו – שהרי העבודה קודמת לכל. היא מקור הפרנסה שלנו ואולי גם התדמית והכבוד שאנו מקבלים.
התוצאה של המסירות המצויינת הזו היא שמקום העבודה משגשג ופורח. בזכותנו. בזכות ההשקעה שלנו.
בסופו של יום, מעניין לבדוק כמה אנרגיה וכמה אנחנו משקיעים גם פנימה, בבית, במפעל החיים שלנו, הזוגיות והמשפחה – באיזה אחוז הם נהנים מהכישורים שלנו, מתשומת הלב שלנו? האם מפעל חיינו משגשג כמו מקום העבודה?

ככל שמקום העבודה דואג לרווחת עובדיו ומעודד אותם לקיים חיי משפחה עשירים בזמן משותף לבילוי, להקשבה לצרכים של כל אחד ואחת מבני המשפחה, כך הוא, מקום העבודה מרוויח כפול.
כאשר כל העובדים מרוצים, שלווים ושמחים, מקום העבודה ישגשג עוד ועוד.

בואו ניקח את המודל הזה, ונישען על מושגים יפניים המזוהים בעיקר עם חברות וארגונים, ונניח אותו על חיי משפחה / זוגיות.
נתחיל עם מושג שנקרא: 5S   על שום חמש המילים המתחילות באות S.
מיון Sort -
ארגון      Straighten  -
ניקיון Shine -
אחידות -  Standardize  
המשכיות Sustain -

ונזכיר לעצמנו, כי על מנת לחיות קרוב לפוטנציאל שלנו ולממשו, הצרכים שלנו אמורים להיות מסופקים, הסביבה שבה אנו חיים, אמורה להיות תומכת ומפרגנת, וחוויית החיים כולה אמורה להטות את המאזניים שלנו לטובה.

הבה נתחיל:

1.
כשאנחנו מדברים על Sort, על מיון, אנחנו מכוונים למעשה לסדר. לאופן בו אנחנו מנהלים את ה"חומרים" וה"חפצים" הנמצאים בסביבה שלנו וממלאים את החלל בו אנחנו שוהים.
כמו בFeng shui (עליו בהרחבה בפעם אחרת), חפץ שאין בו שימוש, פשוט צובר אבק, תופס מקום ויוצר חסימה אנרגטית במרחב.
ככל שנמיין וניפרד מכל מה שלא משמש אותנו, נקבל מרחב מאוורר ויהיה לנו קל יותר להתמצא בו.

2.
ארגון, Straighten – כשם שכולנו מכירים את המושג "ארון קיץ" ו"ארון חורף", בנושא מיון הבגדים שיתאימו לעונה, כך רצוי לארגן את חללי הבית באופן כזה, שכל מי מבני הבית ידע בדיוק היכן נמצא הכלי / החפץ / המגבת שהוא מחפש.
דמיינו לעצמכם כמה זמן נחסך כשלכל דבר יש מקום ושכל מי שמשתמש בחפץ כלשהו, מחזירו למקום בתום השימוש.

מומלץ לבצע את הסדר ולהסביר את ההיגיון שמאחוריו לכל בני הבית. כשכולם לוקחים חלק בביצוע, קל גם לשמור על הקיים. הבנת הרציונל הופכת את ה"סידור" למקור שמחה ואם בעבר הסידור נתפס כמעמסה, הוא משתנה באחת.

3.
נקיון, Shine.  בואו נדבר רגע על מערכת העיכול או מערכת הנשימה. עם כל פעולת מעיים, אנו מנקים את הגוף מהפסולת שהצטברה בו. עם כל נשיפה, הגוף נפרד מפחמן דו חמצני ומאפשר לחמצן להכנס. כשאנחנו פורקים כעס או תסכול, אנחנו מאווררים את המערך הרגשי שלנו.
אנחנו אוכלים מכלים נקיים, לובשים בגדים נקיים ובאופן כללי מנקים את הסביבה בה אנו חיים. בדיוק כמו סדר חיצוני המוביל לסדר פנימי, או מחוייבות חיצונית המובילה לפנימית, כך גם ניקיון חיצוני מוביל ומשפיע על ניקיון פנימי.
אם נחשוב רגע מעבר להיגיינה ולאסתטיקה, נבין שהניקיון הזה מתבטא גם ביושרה וברמת המוסר שלנו.
בכל בית יש את ההתנהלות שלו. מתי מנקים (ביחד או לחוד), מי אחראי על איזה איזור בבית. מי מטאטא, שוטף, אחראי על כלים / כביסה וכולי. אלמלא אלה, היינו חיים במרחב מגובב, מאובק, לעתים מסוכן, מבולגן, עתיר כתמים ולכלוך שהיה פוגע בהתנהלות האישית והמשפחתית שלנו, ובהכרח, משפיע על הפוטנציאל שלנו מלהתממש.

4.

אחידות. Standardize. כאן אנחנו מדברים על יישור קו. כמו שאנחנו מלמדים את הילדים שלנו איך להכין לעצמם חביתה. מדריכים אותם לגבי כל שלב ושלב, כשם שאנחנו מלמדים אותם כיצד לצחצח שיניים או כיצד להתקלח ולשמור על ההיגיינה של הגוף וממש כמו שאנחנו לומדים מילים של שיר בעל פה, כך לגבי האחידות בשמירה על הסדר והניקיון של הבית / הרכב / החצר, בכל הרכב של נוכחים.
השארנו למתבגרים את הבית? לא אמור להיות לנו חשש או ספק לגבי השמירה וההתנהלות שלהם עם חבריהם במרחב.
החינוך, היחד וההתמדה, חקוקים אצלם היטב והם שומרים בשמחה. ממש כמו שדבר ראשון בבוקר, מצחצחים שיניים. אין כאן התלבטות או תהייה. כמו שאנחנו עוצרים ברמזור אדום. ההבנה של המשמעות מאחורי ההרגל, הופכת אוטומטית ומתרחשת באופן טבעי.
נכון, הורות (נדבר גם על זה), היא שיעור בדבקות והתמדה, והפירות שלה, משובחים.

5.

ה-S החמישי הוא ההמשכיות, Sustain. שמירה על מה שמקל לנו את ההתנהלות היומיומית. שנוכל לנצל כל רגע ביעילות, נינוחות וחדווה.
שוב, כאשר הסביבה המקיפה אותנו מאורגנת, נקייה, מסודרת וברור לנו היכן נמצאים חפצים שאנו זקוקים להם, הצבע שיצבע את היומיום ואת החיים שלנו באופן כללי יהיה מהמשפחה של הורודים.

אפרתה בנור | ליווי ויעוץ זוגי | הוויה ומיניות נשיתעוד בנושא
מאמרים קשורים
פרחים
כשהאביב מתקרב, יש ניחוחות של פרחים באוויר, לבלבוב, ציפורים מצייצות , אבל כשהאבי מגיע, מגיעים עימו חרקים מעופפים ובעיקר יתושים. היתושים...
רוחניות + ומיסטיקה
איך יורדות נשמות לעולם הזה ? מה אומרת על זה הקבלה ? שם הציור הזה הוא : ״נשמה יורדת לעולם״ – זוהי אמנות דיגיטלית של האמנית אורית מרטין....
נדל\"ן ושיפוצים
כיום בעולמנו האפשרויות העיצוביות לבתים הן אין סופיות, אז איך תגרמו לבית שלכם להראות הכי מיוחד? שונה? בעל המראה המודרני אבל המיוחד? בעזרת...
בית ומשפחה
כבר שנים שאתם מחפשים אחרי מערכת מיזוג שתוכל סוף סוף להעניק לכם קצת שקט נפשי. אחרי עוד מזגן ועוד מזגן שהחלפתם בגלל תקלות בלתי צפויות, אתם...
גינון
אם חשבתם לחדש או לצבוע את הדק שיש לכם בחצר, בשביל גישה או בכל שטח אחר גיליתם שזה יכול להיות יקר מאוד. כדי להזמין חברה שתבוא ותעשה את זה צריך...
מאמרים אחרונים
מאמרים אחרונים
כללי1
בחירת שעון יד יוקרתי היא החלטה חשובה עבור כל גבר. לכן יצרנו את המדריך הזה כדי לעזור לך למצוא את השעון המתאים לך ולסגנון שלך. הגורמים...
אחר אומנות ובידור
כל אחד או אחת בחייו יצטרך להפיק אירוע חשוב. בימינו, אנחנו יכולים ורוצים לתכנן אירועים יוקרתיים ומיוחדים, אשר יאפשרו לנו ליצור זמן איכות...
אחר
חופשות החגים או חופשת חנוכה הקרבה הן הזדמנות מצוינת לקחת את כל המשפחה לעלות לצפון הארץ. מלונות בצפון הארץ מציעים מגוון רחב של אירוח ונופש...
אחר
מגשי פירות לחתונה הפכו להיות זה מכבר הקינוח הטוב ביותר. יש מגוון רחב של יתרונות שהופכים אותם לכאלו. הם בריאים טעימים, מעוצבים ויפים אך לא...
מתכונים
יום הולדתו של תינוק חדש הוא תמיד אירוע משמח. אתם רוצים להשקיע בתכנון הימים הראשונים שאחרי הולדת הבן או הבת בהפקה של אירוע יוקרתי שבו אתם...
 

risom

התחברות לאתר


התחבר באמצעות:

STU2

מאמרים - כל הזכויות שמורות לפרסום אתרים באינטרנט מבית אקטיביטק בע"מ קידום אתרים